Op. Dr. Cevahir Tekcan Facebook Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Instagram Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Linkedin Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Youtube Sayfası

Laparoskopi

 

Hemen hemen tüm jinekolojik operasyonlar laparoskopi ile yapılabilmektedir. Laparoskopide bir veya birden fazla küçük kesiler aracılığıyla küçük tüpler ve küçük video kameralar ve cerrahi aletler kullanarak yapılır. Tanı için yapıldığında aynı veya farklı seanslarda tedavi amaçlıda kullanılabilir. Özellikle endometriosis tanısı alan hastalarda hem odakların iyi gözlenmesi hem de yapışıklıkların giderilmesinde iyi bir görüntüleme sağlar. Ayrıca işlem sırasında rahim ağzından boyalı bir sıvı verilerek tüplerin açık veya kapalı olduğu ortaya konulabilir.

Minimal invaziv cerrahide değişik teknikler kullanılarak vücuda daha az zarar verme hedeflenir. Açık cerrahi karşılaştırıldığında vücuda açık cerrahiye göre daha güvenli ve daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve yara izi ile iyileşmek için izin verir. Minimal invaziv cerrahi genellikle ayaktan yapılan ya da sadece kısa bir hastanede kalış gerektirir. Görüntüyü büyüttüğü için ayrıntılar daha net gözlenir.

İlgili Yazılar