Genital Estetik Ameliyatları - Op. Dr. Cevahir Tekcan
Histerektomi - Op. Dr. Cevahir Tekcan

Op. Dr. Cevahir Tekcan Facebook Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Instagram Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Linkedin Sayfası Op. Dr. Cevahir Tekcan Youtube Sayfası

Genital Estetik Ameliyatları

 
Op. Dr. Cevahir Tekcan - Genital Estetik
 

Labioplasti

Küçük dudakların (labia minör) görevi vajinanın kurumasını engellemek, vajinayı korumak ve idrar akışının düzenli olmasını sağlamaktır. Bu nedenle uzunluğunun 1 cm’ den az olmaması gerekmektedir. Litaraturde labia uzuluğu 7 mm-5 cm arasında olması gerektiği bildirilmektedr. 5 cm üstü uzun (hipertrofik) olarak adlandırılır. Tek taraflı büyüme olabileceği gibi her iki tarafta büyümüş olabilir. Küçük dudaklardaki bozukluk ağrılı cinsel ilişki, spor veya günlük hayatta rahatsızlıklara neden olabilir. Yapılan bir çalışmada kadınların % 83 estetik, %64’ü giyim sırasında rahatsızlıktan, % 43’ü ise ağrılı cinsel ilişkiden dolayı rahatsız olduğunu bildirmiştir.

Değişik cerrahi prosedürlerle yapılmaktadır. Cinsel uyarılma sırasında labia, erotik his ve zevke katkıda bulunur. Ameliyat sonrasında his kaybı ve cinsel hazda azalma gözlenebilir. Yaranın kötü iyileşmesine bağlı olarak yara izi oluşumu (skar) sonucu ağrılı cinsel ilişki olabilir.

Vajinoplasti

Vajinoplasti (vajina daraltma sıkılaştırma ameliyatı) vajinanın sıkılaşmasını ve toplanmasını sağlayan ameliyattır.  Yapılan çalışmalarda vajinanın genilediği durumlarda (en sık doğum sonu) cinsel haz hisinin azaldığı gözlenmiştir. İşlem fazla olan vajinal dokunun çıkarılması ve vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması yoluyla olmaktadır. Bazen labiaplasti yani vajen dışındaki dudakların da küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesi ameliyatı da aynı anda yapılır. Genellikle doğum yapmış kadınlar bu ameliyat için başvururlar.Ameliyattan sonra 1-2 hafta hafif vajinal akıntısı olur. Doktor kontrolünden 6 hafta sonra ilişkiye girilebilir. İşlemden sonra çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda procedur doğumdan sonra etkili değildir.

Perinoplasti:

Vajina girişinin ve levator ani ksının tamir edilmesi işlemidir. Perinenin yükseltilmesi ve bu bölgede bulunan levator kasının tamir edilmesiyle cinsel fonksiyon iyileşir. İstenmeyen etkisi yüzeyel ağrı, perine ve vajende daralma olabilir.

 
Op. Dr. Cevahir Tekcan İletişim
 

Your browser is out of date. It has security vulnerabilities and may not display all features on this site and other sites.

Please update your browser using one of modern browsers (Google Chrome, Opera, Firefox, IE 10).

X